Ecomail vs. SmartEmailing: Ktorý je ten pravý pre vaše podnikanie?

České email marketingové nástroje sa v našich končinách tešia veľkej popularite. Určite ste už počuli minimálne o Ecomaili či SmartEmailingu. Ktorý je však ten pravý pre váš biznis? V agentúre pracujeme s oboma riešeniami (mimo viacerých iných), a tak vám radi pomôžeme s rozhodovaním. Poďte sa s nami pozrieť na tie najzásadnejšie rozdiely.

OBSAH ČLÁNKU:

  1. Prečo ísť do českého nástroja?

  2. Prečo práve Ecomail a SmartEmailing?

  3. Ecomail vs. Smartemailing: 3, 2, 1…do seba! (veľké porovnanie)

  4. Zhrnutie

Najskôr si však zodpovedajme jednu dôležitú otázku.

 

Prečo ísť do českého nástroja?

1. Doručiteľnosť

Pri emailoch od svetových hráčov, ako napríklad Mailchimp, filtre jasne vedia, že ide o reklamu, a tak zvyknú byť prísnejšie. Lokálne nástroje dokážu na filtre pôsobiť lepšie. České nástroje si dávajú na vysokej doručiteľnosti špeciálne záležať a promujú ju, kde sa dá.

2. Lokálne skloňovanie a sviatky

Ďalšou výhodou je možnosť českého a slovenského skloňovania mien a práce s českými a slovenskými sviatkami. Možno si poviete, že sú to detaily, no asi každý email marketér vám potvrdí, že personalizácia ovplyvňuje úspešnosť mailingu naozaj zásadne.

3. Podpora

Zahraničné platformy ponúkajú iba podporu v angličtine, nedovoláte sa tam, keď potrebujete riešiť niečo súrnejšie, naopak Ecomail aj Smartemailing majú veľmi dobrú, ústretovú česko-slovenskú podporu.

4. Cena

České nástroje sú citeľne dostupnejšie, než MailChimp, Klaviyo alebo napríklad ActiveCampaign, pričom ponúkajú stále veľmi solídnu ponuku funkcionalít. Samozrejme, nie všetky, no o tom sa už dočítate ďalej.

 

Prečo práve Ecomail a Smartemailing?

Áno, českých email marketingových nástrojov je viac. Dá sa povedať, že Česko je taká email marketingová veľmoc. Máme tu napríklad i Leadhub alebo Mailkit. No ak sa povie český email marketingový nástroj, s najväčšou pravdepodobnosťou si predstavíte práve Ecomail alebo Smartemailing. Medzi podnikateľmi, ale aj neziskovými projektami tu majú mimoriadne veľkú popularitu a pracujeme s nimi aj my – preto sme si povedali, že s vami radi zazdieľame, na čo sme prišli.

Tak sa teda poďme pozrieť na kľúčové rozdiely medzi nimi.

 

Ecomail vs. Smartemailing: 3, 2, 1…do seba!

Jednoduchosť používania

Čo sa týka používateľského prostredia nástroja, tu jasne dominuje Ecomail, mrzí ma to SmartEmailing.

Prostredie Ecomailu je intuitívne, ihneď nájdete, čo hľadáte a aj editor emailov či automatizácie sa využívajú jednoducho.

Editor šablón v Ecomaili

Nájdete tu množstvo šablón, ktoré viete upravovať, dokonca aj technickejšie veci ako nastavovanie DNS záznamov sa Ecomail snaží používateľovi zjednodušiť, ako sa dá. Celý desivo pôsobiaci proces je rozkrokovaný a sprevádzaný jasnými inštrukciami bez nutnosti listovania v dokumentácii.

Čo sa týka SmartEmailingu, ten, kto ho používa dlhšie, vie, že práca s editorom tu bola vždy tak trochu skúška nervov. Nedávno však SmartEmailing predstavil nový Magic editor, ktorý je o poznanie lepší. Ak vás teda kedysi odrádzalo práve toto, odporúčame dať Smartemailingu druhú šancu.

Editor šablón v SmartEmailingu

Trochu chaotická vie byť ešte stále práca s automatizáciami (hoci ponúkajú viac možností, než Ecomail – tie si bližšie rozoberieme neskôr).

Pokiaľ sme pri používateľskom rozhraní, možno práve to množstvo možností, ktoré bežne vôbec nemusíte využívať, vie byť pri Smartemailingu problém.

Aby ste si to vedeli predstaviť – keď chcem napríklad nastaviť obyčajné čakanie 7 dní, musím nastaviť kritériá „typ“, „varianta“ a nestačí mi nastaviť 7 dní, musím definovať aj čas v rámci dňa.

Áno, v niektorých prípadoch sa zíde posielať email napríklad iba ráno alebo iba večer. No väčšinou vám úplne stačí presne 7 dní od odoslania predošlého emailu a všetko navyše vás zdržuje.

Takéto veci by sa dali riešiť napríklad voliteľným rozšírením zadávania času cez malý odkaz v rohu – bez potreby neustále to vypisovať.

Automatizácie

Automatizácie sú skvelým spôsobom, ako email marketing zefektívňovať. Raz ich nastavíte a emaily sa odosielajú na základe podmienok, ktoré v nich máte nastavené, samé.

Pokiaľ chcete tvoriť prepracovanejšie automatizácie, určite viac oceníte SmartEmailing. Hoci som mal pred chvíľou výhrady k jednoduchosti používania ich automatizácií, ponúkajú širokú škálu možností, ktoré dokážu spraviť veľký rozdiel v úspešnosti vašich emailov.

Dokážete tu napríklad A/B testovať viaceré predmety, obsahy emailu či intervaly odosielania. Pri Ecomaili zatiaľ funguje plnohodnotné A/B testovanie iba v kampaniach.

Smartemailing má tiež o poznanie viac možností podmienkovania, napríklad podľa kliknutia na konkrétny odkaz v konkrétnom emaili automatizácie.

V Ecomaili sú automatizácie jednoduchšie. Dokážete si tu vyklikať všetky typy automatizácií, ktoré môže bežný eshop potrebovať, no chýbajú rozsiahlejšie možnosti testovania a podmienkovania.

Segmentácia

Pokiaľ nechcete príjemcov obťažovať nerelevantným obsahom a dlhodobo si udržiavať ich dobrú angažovanosť, segmentácia je v email marketingu kľúčová.

Úprimne, ani v jednom z porovnávaných nástrojov práca s databázou nie je tak hladká, ako by sme si priali.

Páčila by sa nám tu napríklad možnosť záporného podmienkovania v kombinácii s kladným na štýl „Platí že…“ a zároveň „Neplatí, že…“. Ale možno sme len nároční po skúsenostiach s Klaviyo a Active Campaign, čo sú pravdaže drahšie nástroje.

Každopádne, v SmartEmailingu je tých možností segmentácie oproti Ecomailu viac. Doslova neúrekom. Len musíte pohľadať, keďže nie sú prehľadne kategorizované.

V Ecomaili je to prehľadnejšie, ale možností je menej. Opäť ale záleží od vašich potrieb – pre väčšinu eshopov sú tieto možnosti dostačujúce.

Formuláre

Či už sa bavíme o pop-upoch, vysúvacích alebo vstavaných formulároch, toto je ešte stále veľká slabina Smartemailingu. Formuláre tu vyzerajú zastaralo a možností editácie je málo. To aj napriek tomu, že ide o pomerne dôležitú vec, keďže vzhľad formuláru môže priamo ovplyvňovať mieru prihlásení. Údajne na tom pracujú, dajme im teda čas.

Editor formulárov v SmartEmailingu

Sklamalo nás tiež, že neposkytujú možnosť pop-up okna pri odchode zo stránky, resp. exit pop-up. Táto funkcionalita vie byť veľmi užitočná – keď ešte návštevník vášho webu nie je rozhodnutý nakúpiť a vyjde kurzorom zo stránky, aby ju zavrel, prostredníctvom exit pop-upu ho viete zachytiť a ponúknuť mu výmenou za jeho kontakt praktický ebook či zľavu. Následne ho môžete ďalej oslovovať relevantnou emailovou komunikáciou.

V prípade záujmu viete Smartemailing požiadať o platenú kódovú úpravu na mieru, no nie je to vstavané riešenie.

Rovnako tu nie je možné vytvárať upravené pop-upy pre mobily. Nájdete tu iba možnosť takzvaného „vyjíždecího“ webového formulára, čo spĺňa regulácie Googlu pre pop-upy na mobiloch, no nedokážete tu jeho zobrazovanie obmedziť iba na mobilné zariadenia. Musíte ho teda používať na desktope i na mobiloch súčasne.

Ecomail si s formulármi poradil veľmi dobre – dokážete tu nastaviť spomínané zobrazovanie pri odchode zo stránky i mobilný pop-up, ktorý je optimalizovaný tak, aby váš web nebol penalizovaný Googlom. Dokážete tu upravovať prakticky všetko, čo potrebujete – font, farby, poradie polí i rozmery pop-upu.

Editor formulárov v Ecomaili

Integrácie

Predtým, ako sa rozhodnete pre jeden alebo druhý nástroj, odporúčame overiť si, či poskytuje napojenie na systém vášho eshopu. Oba nástroje už ponúkajú pomerne širokú paletu integrácií – ich zoznam nájdete na weboch nástrojov – stačí len zalistovať.

Ak máte Shoptet, Woocommerce alebo Prestashop, môžete počítať s integráciami oboch nástrojov. SmartEmailing momentálne oproti Ecomailu nepracuje so Shopify ani s Upgates. Ecomailu naopak oproti SmartEmailingu chýba napojenie na Byznisweb.

Reporting

Ak vám záleží na presnosti a rozsiahlosti dát, o čosi vážnejšie túto oblasť berie SmartEmailing.

Nevyužívajú služby tretích strán a dáta ostávajú u nich – veľké plus z hľadiska bezpečnosti aj spoľahlivosti.

Vieme si tu tiež pozrieť pomerne širokú škálu dát, a to nielen v rámci kampaní, ale aj automatizácií.

Čo ma však prekvapilo, že Smartemailing pri všetkom tom fokuse na dáta nezobrazuje revenue z kampaní. Áno, atribučné modely emailových platforiem nebývajú práve najspoľahlivejšie, no poskytovanie tohto údaju je už u konkurencie štandardom.

Pri Smartemailingu sa tak v konverziách musíte spoliehať iba na Google Analytics alebo iný analytický nástroj. Údajne už ale aj na tejto funkcii pilne pracujú – svitá na lepšie časy.

Keď sa pozrieme na štatistiky v Ecomaili, pri kampaniach v podstate nemáme čo vytknúť. Nájdete tu údaje o konverziách, ale aj o tom, kto a čo nakúpil. Dáta sú prehľadné, vidíme tu všetky možné dôležité metriky a v rámci nich i jednu špeciálnu vychytávku – benchmarking v rámci odvetvia.

Keď si túto funkciu aktivujete, môžete si svoje výsledky kampaní porovnať s priemernými hodnotami výkonnosti emailov v rámci vášho odvetvia. Napríklad, ak ste v segmente Domov a záhrada, môžete si svoje výsledky porovnať s priemernými hodnotami v rámci odvetvia Domov a záhrada. Skvelé.

Ani jeden nástroj zatiaľ nemá vyriešené meranie konverzií z automatizácií, ako napríklad pri drahšom Klaviyo. Opäť sa musíte orientovať iba podľa Google Analytics. Vrabce však štebocú, že minimálne SmartEmailing niečo také chystá, tak sa nechajme prekvapiť. Bola by to určite veľmi užitočná vec.

Cena

Tu treba podotknúť, že email marketing je oproti iným kanálom doslova kráľom v návratnosti investícií. Prieskumy ukazujú, že značky prostredníctvom neho dosahujú priemerné ROI (návratnosť investícií, ang. return of investment) až okolo 3600%. Investovať do tohto nástroja sa teda určite oplatí a rozdiel pár eur medzi riešeniami by nemal zohrávať zásadnú rolu.

Každopádne, pomôcť pri rozhodovaní to samozrejme môže, tak sa na to poďme pozrieť.

Ecomail ponúka využívanie nástroja do 200 kontaktov zadarmo. To však prekročíte rýchlo. Následne máte na výber dva balíčky: nižší Profi a vyšší Marketér+. Určite odporúčame investíciu do variantu Marketér+, kde máte k dispozícii integrácie s e-shopmi, prácu s dátovými feedmi a zľavovými kupónmi, ale aj užitočné A/B testovanie.

Smartemailing neobmedzuje skúšobnú verziu počtom kontaktov, ale časom – a to 14 dní. Po 14 dňoch je potrebné prejsť na platenú verziu. Kedysi poskytovali taktiež dva tarify: Standard a Pro. Po novom tu už však nájdete iba jeden, v ktorom je všetko.

Oba nástroje poskytujú možnosť výhodnejšej ročnej platby, ktorú sa určite oplatí využiť.

No a čo samotné ceny?

Takto momentálne vyzerajú ceny jednotlivých nástrojov pri výhodnejšej, ročnej platbe a zakúpení plnej ponuky funkcionalít do 5 000 kontaktov (začiatok roka 2025, bez DPH):

Ecomail (tarif Marketér+)

0 – 200 kontaktov: 0 €/mes.

201 – 500 kontaktov: 7,70 €/mes.

501 – 2 000 kontaktov: 20 €/mes.

2 001 – 5 000 kontaktov: 48 €/mes.

Aktuálne ceny nájdete na ich webe.

SmartEmailing (univerzálny tarif)

0 – 500 kontaktov (po 14-dňovej skúšobnej dobe): 5,23 €/mes.

501 – 1 000 kontaktov: 9,80 €/mes.

1 001 – 2 000 kontaktov: 19,61 €/mes.

2 001 – 3 000 kontaktov: 27,78 €/mes.

3 001 – 4 000 kontaktov: 34,31 €/mes.

4 001 – 5 000 kontaktov: 39,22 €/mes.

Aktuálne ceny nájdete na ich webe.

Dlho sa hovorilo, že Smartemailing je znateľne drahší, než Ecomail, no dnes to už vyzerá, že je dokonca o čosi lacnejší. Nejde však o zásadné rozdiely – stále sú to u oboch nástrojov výrazne nižšie ceny, než u mnohých iných zahraničných riešení – oplatí sa teda viac zamerať na to, aby sa vám s nástrojom dobre pracovalo a vedeli ste s ním realizovať to, čo potrebujete.

 

Zhrnutie

V akých prípadoch je pre vás vhodnejší Ecomail?

  • Ak s email marketingom začínate a hľadáte nástroj, s ktorým sa vám bude jednoducho pracovať, zároveň nebude veľa stáť a zvládne všetko podstatné,

  • ak nepotrebujete nastavovať prešpekulované automatizácie so zložitými podmienkami a testovaním, ale vaša stratégia spočíva skôr v poctivom newsletteri,

  • ak vám záleží na dobre vyzerajúcich a editovateľných formulároch.

V akých prípadoch je pre vás vhodnejší SmartEmailing?

  • ak vaša stratégia spočíva v sofistikovaných automatizáciách, kde potrebujete mať k dispozícii pokročilejšie možnosti podmienkovania a testovania,

  • ak vám záleží na presných a rozsiahlych dátach,

  • ak váš eshop stojí na riešení, na ktoré sa špeciálne dobre napája Smartemailing, napríklad Byznysweb.

Zároveň pripomíname, že oba nástroje neustále pracujú na aktualizáciách. Odporúčame ich sledovať, a ak vám u nich teraz niečo chýba, o pár mesiacov to tak byť nemusí.

No a čo by sme odporúčali najviac? Oba nástroje si najskôr vyskúšajte v ich skúšobnej verzii a sami najlepšie uvidíte, čo najlepšie napĺňa vaše potreby. Ani s jedným nástrojom nestúpite vyslovene vedľa. Oba spája dobrá doručiteľnosť, prispôsobenie na lokálny trh, dostupná cena, pomerne veľa integrácií a dobrá dokumentácia, ktorá vás povedie, keď niečo nebudete vedieť.

Samozrejme, výberom nástroja to iba začína. Chceli by ste pomôcť s nastavením email marketingu, ktorý bude pracovať na vašich cieľoch, aj keď spíte?

Ozvite sa nášmu Dávidovi na david.sontag@delicherry.com – rád si k tomu s vami sadne a povie vám o možnostiach.

Nech už si zvolíte akýkoľvek nástroj, držíme vám palce! ;)